Byl jsem pozván do Tyrolska, abych pomohl vyrobit cca 70 m zahradního plotu kolem rodinné vilky. Majitel je „fajnšmekr“ a rozhodl se, že by chtěl plot, který vypadá jako ploty z první poloviny minulého století. Takový, jaké byly často k vidění ve Vídni, proto jsme mu dali do vínku tento název.
Když se vyrábí takový plot, tak na začátku všeho musím vymyslet, co by se zákazníkovi líbilo nebo jinak řečeno, jak pěkný výrobek by si chtěl dopřát a podle toho zhotovím návrh. Osvědčilo se mi ve většině případů dělat návrhy tři - můj favorit, levnější verzi a dražší verzi. Většinou si k mé profesionální radosti a ku svému prospěchu zákazník vybere můj návrh. Myslím si,že „levných“věcí na jedno použití už máme konečně všichni plné zuby.
Nejdříve se plot musí vymyslet a hned potom nakreslit...tentokrát kreslil Ernst Stauder
Nákres plotového pole včetně detailu uchycení.
Když máme jasno v tom, co se bude vyrábět, je nutno přesně zaměřit staveniště s ohledem na budoucí tvar plotu a jeho montáž. Když mám i toto za sebou je dobré udělat vzorek (někdy je dobré ho udělat dříve - současně s návrhy), na kterém vyladíme technické detaily a proporce výrobku, obojí je důležité pro oboustrannou spokojenost (nerad vyrábím věci, které se mi nelíbí).
Potom se musí vyrobit vzorek,abychom viděli, jak to vypadá ve skutečnosti. Papír byvá mnohdy milosrdný a snese ledacos...
Když jsem měl hotový a od zákazníka schválený vzorek, pustil jsem se do výroby upínek - budou držet plotová pole ke sloupkům.
Nastříhaný materiál pro výrobu upínek
Přípravek na ohýbání upínek
Hotové upínky téměř 300ks
Jak vidíte na fotografiích, je to kousek pásoviny vylisovaný na přípravku a potom v dalším přípravku je do něj prostřižena díra pro šroub. Jelikož se jednalo o malou sérii do 300 ks, jsou přípravky pouze jednoduché, aby nebyly příliš nákladné.
Dnes jsem vyráběl zakončení svislých tyčí plotového pole (kulička) a přípravek na jejich ohýbání do požadovaného rádiusu. Zkušební kus se povedl a zítra mě čeká navaření kuliček a naohýbání všech 66 ks.
Železné koule průměr 50mm, zakoupeno od odborného dodavatele
Ohřev tyče před ohýbáním
Ohýbání zakončení tyče v přípravku
Vrchní krytky - koupený polotovar
Nyní máme hotové ohýbání bočnic plotového rámu, takže můžeme pokračovat jejich očištěním ocelovým kartáčem (dělá se to lépe u jednotlivých tyčí než, když jsou potom svařené do rámu).
Čištění ocelových tyčí kartáčováním
Kartáčování měl na starosti učeň Marek a já jsem se s chutí pustil do konstruování rádiusu vršku plotového pole. Šlo by to spočítat, ale v dílenské praxi vzhledem k tomu, že je potřeba vidět, jak to vypadá a nejen cifra, se běžně používá metoda konstruování pomocí kružítka 1:1. Tento rádius byl přes dva metry a tak velké kružítko má jen málokdo, proto jsem použil tužku a provázek.
Když je rádius nakreslený na desce, je potřeba přesně seřídit skružovačku, k tomu se dají dobře použít zbytky materiálu - musí to být stejný materiál jako budeme pak skružovat, stačí totiž drobná odchylka v pevnosti a materiál se chová jinak, ohne se více nebo méně a výsledek je pak jiný, než jsme chtěli, musí se upravovat seřízení a zdržení je na světě. To se bohužel nezaviněně stalo i mně - ve skladu hutního materiálu neměli požadované množství, tak ho dodali nadvakrát.
Každá várka se tak chovala jinak a musel jsem seřízení skružovačky měnit skoro pro každou tyč.
Skružování
Když mají tyče konečně požadovaný rádius můžeme přistoupit k vlastnímu svaření rámů. Obecně platí, že když je víc než tak 5ks, vyplatí se udělat přípravek, který zajišťuje, že budou všechny stejné. Do přípravku nandáme materiál a svaříme dnes tím nejpoužívanějším způsobem „ceočkem“. Když je rám svařený z jedné strany, otočí se a svaří se i druhá strana.
Svařování rámu plotového pole
Když jsou rámy svařeny, čeká mě ta nudnější práce - broušení.
Brousíme nejlépe tak, že máme dvě brusky (kdo by stále měnil kotouče) v jedné je brusný kotouč a v druhé „lamelák“.
Broušení
V praxi to vypadá tak, že brusným kotoučem se svár vybrousí nahrubo, potom „lamelákem“, tam kam se dostanem začistíme a nakonec přejedem kulatým pilníkem. Výsledek by měl vypadat asi jako na fotu.
Tím že jsou rámy obroušené a očištěné od kuliček to pro mě prozatím končí, vynosíme je ven a koncem týdne pojedou do Salcburgu do firmy, která tam vyplete výplň.
Pracovní den pro mě končí a utahanej se šourám domů…
Vyrobeno pro firmu STAUDER KG-Handwerk in Metall
Související odkazy:
- Jak se vyrábí ohýbaný plot - obrazová reportáž
- Je libo lavičku? - obrazová reportáž
- Ploty - fotogalerie